Broadway spotyka Katowice: Światowa prapremiera cybermusicalu „Pilot i Mały Książę”

Broadway spotyka Katowice: Światowa prapremiera cybermusicalu „Pilot i Mały Książę”

3 października 2024 0 przez Wiktoria Romańczyk

Po pięciu latach przygotowań, dzięki współpracy Platige Image z twórcami Broadwayu, w Katowicach odbędzie się światowa prapremiera niezwykłego musicalu „Pilot i Mały Książę”.

Współpraca z Broadwayem

– Cały musical został stworzony w Nowym Jorku, w Polsce odbędzie się jego światowa prapremiera. Jest to wyjątkowa współpraca firmy Platige Image, specjalizującej się w animacjach, w najnowszych technikach wizualnych, z twórcami z Brodwayu – mówił we wstępie do spotkania Daniel Wyszogrodzki, moderator i tłumacz tekstu musicalu.

Kulisy Powstania Spektaklu

– Ten projekt powstaje już od około pięciu lat. Zawsze chciałem zrobić przedstawienie, które łączy technologię animacji i wykorzystuje potencjał, który mamy w Platige Image, z tym, co możemy zrobić dla teatru Chcieliśmy, żeby to był „Mały Książę”, ale po drodze wpadliśmy na pomysł, żeby połączyć to z biografią Saint-Exupéry’ego. Mamy nie tylko świat ten książkowy, ale też świat wczesnego lotnictwa czy świat Paryża – mówił Piotr Sikora, art director i współzałożyciel Platige Image podczas spotkania z mediami. – Na początku miało to być po prostu przedstawienie teatralne, a później stwierdziliśmy, że warto się tego podjąć na szerszą skalę i stworzyć musical. W Polsce mamy bardzo wysoki poziom animacji na potrzeby teatru. Tworząc ten spektakl pomyślałem, że musimy mieć partnerów brodwayowskich, żeby to miało ścieżkę rozwoju. Bardzo się cieszę, że udało nam się podjąć współpracę z Westem Hylerem, reżyserem, w ślad za tym stworzyliśmy cały zespół kreatywny, dzięki któremu powstało to widowisko  – dodaje.

Nietypowe Aspekty Produkcji

– Nietypowe w tym przedsięwzięciu w stosunku do Brodwayu jest to, że będziemy prezentować osiem spektakli tygodniowo, więc w repertuarze znajduje się naprawdę wielu performerówMamy wspaniałych aktorów, a na każdą rolę przypada ich aż trzech, a to oznacza, że kiedy ćwiczymy, każdy numer musimy powtarzać aż trzy razy – mówił West Hyler, reżyser. – Brodway to tak naprawdę nie miejsce, to sposób pracy i typ musicalu, więc nawet jeśli znajdujemy się w Katowicach, możemy pracować po brodwayowsku – dodał.

Wybór Aktorów

– Podczas przesłuchań spotkaliśmy się z wieloma utalentowanymi ludźmi i bardzo trudno było nam wybrać, mimo, że mamy aż trzech aktorów przypadających na jedną rolę – mówił James Gray, choreograf. – To nie jest tylko brodwayowski musical. Mamy tu polski wkład, tłumaczenie, aktorów i wokalistów – całą mieszankę animacji, gry aktorskiej i tańca, tworzymy coś nowego – dodał.

Technologiczne Wyzwania

– Jednym z największych wyzwań w tym spektaklu było połączenie technologii z tradycyjnym teatrem. Idea jest taka, żeby zastosowana technika była uzupełnieniem teatru, żeby to było przenoszenie nas w przestrzeń, żebyśmy mieli poczucie, że jesteśmy w powietrzu czy w kosmosie. Materiał, który tłumaczyłem, jest znakomity, niesie, to jest świetnie napisany musical, i pod kątem libretta i piosenek. To bardzo nowoczesna i eklektyczna muzyka – mówił Daniel Wyszogrodzki.

Kostiumy i Inspiracje

– Z mojego punktu widzenia to, co różni ten musical od innych to fakt, że jest on bardzo szybki. Tempo przebierania się jest ekstremalne, co dla kostiumografa stanowi ogromne wyzwanie – mówiła Agata Uchman, kostiumografka. – Są momenty, kiedy aktor ma na zmianę stroju 40 sekund, a to oznacza ogromne wyzwanie technicznePonieważ Saint-Exupéry ląduje na pustyni, zainspirowałam się sztuką afrykańską – rzeźbami afrykańskimi, które miałam okazję badać, będąc na stypendium na The George Washington University. Między innymi wąż czy kostium lisa jest inspirowany właśnie afrykańskimi wzorami. Wzór, rytm muzyki i ruch – to wszystko ze sobą gra – mówiła.

Integracja Kostiumów i Animacji

– Kostiumy Agaty bardzo dobrze łączą się z grafikami na ekranach. Mamy te same tekstury na kostiumach i w animacjach, staramy się łączyć te światy, jak najbardziej się da – zwracał uwagę Piotr Sikora – Naszym zdaniem ten region ma bardzo duży potencjał, w Polsce nie ma sal takich, jak ta w Katowicach, którą moglibyśmy długoterminowo wynająć, i która spełniałaby założenia naszego spektaklu. Myślimy  o tym, że ten spektakl może być atrakcją regionu, turystki kulturalnej – podsumował.

Informacje o Musicalu

Cybermusical „Pilot i Mały Książę”

Katowice Miasto Ogrodów
Adres: Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice
Data premiery: 5 października 2024 r.
Bilety dostępne na stronie www.bilety.pilotimalyksiaze.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest