Chorzów stolicą współczesnej polskiej poezji? W sobotę rusza tu Port Poetycki

Chorzów stolicą współczesnej polskiej poezji? W sobotę rusza tu Port Poetycki

18 września 2024 Wyłączono przez redakcja

To największe wydarzenie poetyckie na Górnym Śląsku! Już w sobotę, 21 września, do Chorzowa zjadą poeci i poetki z całego kraju. Wszystko za sprawą odbywającego się tam Portu Poetyckiego, który w tym roku ma mocny śląski akcent.

Chorzów po raz kolejny udowodni, że w Polsce nie brakuje poetów i poetek. Już w najbliższą sobotę, 21 września, w mieście spotka się blisko 100 autorek i autorów z całej Polski. Rusza dwudziesta druga edycja Portu Poetyckiego.

– Jeszcze kilka lat temu byliśmy kameralną imprezą. Dziś Port Poetycki to prawdziwy literacki festiwal, który do Chorzowa ściąga tłumy miłośników liryki. Na jednej scenie gościmy zarówno uznane i nagradzane nazwiska, jak i debiutantów, dla których stajemy się miejscem pierwszego poważnego występu – mówi Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka Portu Poetyckiego. – Co więcej, Port to nie tylko wielogodzinne czytanie wierszy. Impreza daje unikalny wgląd w cały przekrój polskiej poezji współczesnej, ukazując różne nurty, głosy i dykcje, często zaskakujące. Jest to także wydarzenie, które integruje środowisko oraz umożliwia czytelnikom bezpośredni kontakt z autorami – dodaje.

Tegoroczny Port Poetycki będzie składał się aż z ośmiu części. Rozpocznie się już o 11:00 jedynymi na Śląsku Targami Książki Poetyckiej, które zgromadzą osiem oficyn wydających wyłącznie poezję. Nie zabraknie m.in. Wydawnictwa J z Wrocławia, Dużego Formatu i Convivo z Warszawy, Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, Stowarzyszenia Pisarzy Polski Oddział w Łodzi, Biblioteki Śląskiej czy Fundacji Kultury Afront. Targom towarzyszyć będą też spotkania z poetkami i poetami, w tym m.in. z Piotrem Gajdą, Olgerdem Dziechciarzem, Katarzyną Zwolską-Płusą, Karoliną Kułakowską, Ka Klaklą, Anetą Kamińską, Joanną Paulą Oklińską, Olgą Juskowiak, Katarzyną Nandzik, Joanną Pawlik, Rafałem Gawinem i Jackiem Bierutem. Spotkania potrwają do około godziny 15:00, kiedy to rozpoczną się warsztaty z poetką Elżbietą Lipińską.

Na godzinę 16:30 zaplanowano natomiast część główną Portu Poetyckiego, podczas której na scenie zaprezentują się zaproszeni goście główni. Wśród nich pojawi się Elżbieta Lipińska – prawnik i poetka, autorka sześciu książek poetyckich, a także laureatka Tyskiej Zimy Poetyckiej. Na scenie usłyszymy także urodzonego w Katowicach Stanisława Kalinę Jaglarza – songwritera i poetę nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Silesiusa za tom „gościć sójki”, wydany przez Bibliotekę Śląską. Mocny śląski akcent zapewni Jacenty Dżojcok, poeta i slamer, tworzący w języku śląskim. W „Sztalugarnii” Agaty Chyłek, części poświęconej artystom sztuk wizualnych, pojawi się natomiast Andrzej Ciołek. Prezentacji twórcy towarzyszyć będzie wystawa jego prac.

– W tym roku postawiliśmy na ciekawe i jednocześnie bardzo różnorodne głosy z Dolnego i Górnego Śląska. Na scenie nie zabraknie więc wierszy mocno lirycznych, jak i zaangażowanych, poezji o przyrodzie, ale także utworów po śląsku. To zróżnicowanie jest dziś siłą Portu Poetyckiego. Widać to także w pozostałych częściach imprezy – mówi Jacek Dudek, współorganizator wydarzenia. W Magazynie Wierszy oraz w otwartym zwłaszcza na debiutantów Hyde Parku czytać będzie w tym roku aż 76 autorek i autorów, reprezentujących różnorodne środowiska i dykcje poetyckie. W przerwie pomiędzy tymi dwoma segmentami na portowej scenie wystąpi zespół FrazeR – pięcioosobowa grupa, której brzmienia łączą pop i rock.

Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Wydarzenie jest otwarte dla każdego. Impreza odbywa się na terenie Kompleksu Dobrego Smaku „Sztygarka” w Chorzowie. Wydarzeniu patronują: Miasto Chorzów, Chorzów Miasto Kultury, Szlak Zabytków Techniki, Sztygarka, Sztyg.Art oraz Dom Pracy Twórczej „Macondo”.

źródło: Port Poetycki

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest