Kampania „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” zagości podczas Tygodnia Śląskiego na Festiwalu Europejskie Miasto Nauki.
21 czerwca 2024Pierwszym miastem, w którym kampania startuje 24 czerwca są Katowice. Przez pięć polskich miast przejedzie autobus oferujący między innymi spotkania z lekarzami i naukowcami, którzy na co dzień zajmują się tematyką nowotworową.
Celami kampanii organizowanej przez Komisję Europejską są szerzenie wiedzy na temat profilaktyki onkologicznej oraz przełamywanie społecznego tabu związanego z rakiem.
W całej Unii Europejskiej nowotwory wykrywa się u 2,7 mln osób rocznie. Według prognoz w 2040 roku liczba ta wzrośnie do 3,24 mln.
Jednocześnie badania pokazują, że aż 40 procentom nowotworów można zapobiec lub je wyleczyć, jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium. W ramach kampanii „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” Komisja Europejska zachęca społeczeństwo do zgłębienia wiedzy na temat tej choroby, jej profilaktyki oraz aktualnego postępu nauki w walce z nią (w tym badań finansowanych przez UE).
Podczas trasy po Polsce, specjalnie oznaczony autobus zatrzyma się w Katowicach, Gdyni, Grunwaldzie, Wrocławiu oraz w Lublinie podczas wydarzeń kulturowych organizowanych we wspomnianych miastach. Wyposażony jest w specjalne pomieszczenie przeznaczone do rozmów ze specjalistami. Podczas każdego przystanku organizowane będą sesje pytań i odpowiedzi, podczas których personel medyczny, eksperci oraz pacjenci onkologiczni podzielą się swoją wiedzą i wskazówkami. Nie zabraknie także materiałów edukacyjnych oraz atrakcji, takich jak: fotobudka czy kącik dla najmłodszych z grami. Działania dedykowane są do szerokiej grupy wiekowej, by edukować zarówno seniorów, jak i najmniejszych świadomych: 6–17, 18–39, 40–59 oraz osób 60+. Promowane treści powinny pomóc Polakom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących ich stylu życia, diety, codziennych nawyków oraz regularnego badania się.
„Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” koncentruje się na zachęcaniu Polaków do innych perspektyw:
- Jakie są dostępne rozwiązania, metody diagnostyki oraz leczenia do walki z rakiem, którymi dysponuje współczesna medycyna.
- Jakie są badania prowadzone na ten temat (aby zrozumieć, jak dobrze jesteśmy przygotowani do walki z nowotworami).
- Na czym polega profilaktyka raka oraz jakie badania przesiewowe warto wykonywać.