Katowice/ Do 10 maja IPN przyjmuje zgłoszenia do nagrody „Świadek Historii”
5 kwietnia 2024Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach ogłosił otwarcie III edycji Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii”, która honoruje osoby i instytucje działające na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 maja.
Wyróżnienie honorowe jest wręczane instytucjom, organizacjom bądź osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania dziejów narodu polskiego w regionie oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji jego zadań w obszarach edukacyjnych, naukowych i wydawniczych.
Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Nagrodę mogą dostać także osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego. Przyznana może zostać także pośmiertnie.
Na zgłoszenia IPN będzie czekać do 10 maja. Wypełnione formularze można złożyć osobiście w siedzibie oddziału lub przesłać pocztą na adres: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
W Katowicach po raz pierwszy tytuł ten przyznano w 2020 r., od tego czasu w 2 edycjach Nagrodę Honorową „Świadek Historii” otrzymało 12 osób/instytucji.
W 2022 r. wśród laureatów drugiej edycji Nagrody Honorowej katowickiego oddziału IPN znaleźli się: emerytowana polonistka Barbara Adamczyk, dziennikarka Aneta Kuberska-Bębas oraz artysta i pedagog Aleksander Markowski. Pośmiertnie nagrodzono jednego z założycieli i liderów Solidarności, Andrzeja Rozpłochowskiego.
W gronie nagrodzonych były też dwie instytucje: XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Pileckiego w Katowicach, gdzie znajduje się poświęcona temu patronowi Izba Pamięci oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, pielęgnujące pamięć o zamordowanych górnikach z kopalni Wujek.
W 2020 r. laureatami nagrody „Świadek Historii”, przyznanej z inicjatywy katowickiego oddziału IPN, zostali Grzegorz Grześkowiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, pośmiertnie historyk Solidarności Jan Jurkiewicz, red. Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice, ówczesny przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Stanisław Płatek, pierwszy dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sikora i proboszcz parafii mariackiej w Katowicach ks. Andrzej Suchoń.
Nagroda ma charakter honorowy. W 2009 r. została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN „Kustosz pamięci narodowej”. W swoich regionach przyznają ją także m.in. oddziały IPN w Krakowie, Rzeszowie i Poznaniu.(PAP)
autorka: Julia Szymańska