Cisza wyborcza – co to jest i jaka jest kara za jej złamanie!

Cisza wyborcza – co to jest i jaka jest kara za jej złamanie!

6 kwietnia 2024 Wyłączono przez redakcja

Droga mieszkańcy Chorzowa, Chcemy przypomnieć o istotności przestrzegania zasady ciszy wyborczej, która stanowi fundament uczciwych i demokratycznych wyborów.

Cisza wyborcza to okres, który następuje z momentem zakończenia kampanii wyborczej. W Polsce zaczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. To czas, kiedy partie polityczne, komitety wyborcze, pojedynczy politycy i ich zwolennicy nie mogą już promować swoich przekonań czy programów. W trakcie ciszy wyborczej nie można nikogo namawiać do głosowania na dane ugrupowanie lub kandydata ani przekonywać do swoich racji.

Nie można też pokazywać się z hasłami, symbolami czy logotypami, które mogą być kojarzone z danym politykiem lub partią.

Za takie wykroczenia grozi kara grzywny od 20 złotych do 5 tysięcy złotych. Jeśli ktoś zauważy, że doszło do złamania ciszy wyborczej, powinien zgłosić takie zachowanie na policję lub do prokuratury.

Podstawę prawną dla zasady ciszy wyborczej można znaleźć w odpowiednich aktach prawnych dotyczących przeprowadzania wyborów. W Polsce regulacje dotyczące ciszy wyborczej zawarte są między innymi w Kodeksie Wyborczym. Konkretnie, art. 146 Kodeksu Wyborczego stanowi, że „w dniu głosowania na terenie obwodu głosowania oraz w lokalach obwodowych komisji wyborczych niedopuszczalne jest prowadzenie agitacji wyborczej oraz kolportaż materiałów wyborczych oraz przeprowadzanie badań opinii publicznej”. Ponadto, zasady dotyczące ciszy wyborczej mogą być określone także w regulaminach wyborczych wydawanych przez Państwową Komisję Wyborczą lub inne właściwe organy.

Cisza wyborcza ma na celu umożliwienie wszystkim wyborcom swobodnego podjęcia decyzji bez wpływu zewnętrznych bodźców czy manipulacji. Jest to także szansa dla nas wszystkich na refleksję nad naszymi wyborami oraz szacunek dla procesu demokratycznego.

W związku z tym przypominam, że w dniu ciszy wyborczej nie wolno:

  1. Rozpowszechniać informacji o wynikach sondaży czy prognoz wyborczych.

  2. Rozmawiać publicznie o preferencjach wyborczych czy kandydatach.

  3. Kolportować materiałów wyborczych lub prowadzić agitacji wyborczej na terenie lokali wyborczych.

  4. Nadużywać mediów społecznościowych do szerzenia politycznych treści.

Dlatego prosimy, zachowajmy ciszę wyborczą, unikajmy szerzenia informacji i dyskusji politycznych w dniu głosowania. Pamiętajmy, że każdy głos ma znaczenie, a uczciwe wybory są fundamentem naszego społeczeństwa.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest