Dwa Oskary dla “Strefy interesów” – Instytucja Filmowa Silesia Film w blasku świateł Hollywood!

Dwa Oskary dla “Strefy interesów” – Instytucja Filmowa Silesia Film w blasku świateł Hollywood!

11 marca 2024 Wyłączono przez redakcja

Dwie statuetki przypadły brytyjsko-polsko-amerykańskiej koprodukcji „Strefa interesów” Jonathana Glazeraw koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia

Zaczęło się już we wtorek, 23 stycznia 2024, który był dniem, który na stałe wpisał się w historię polskiego kina. Koprodukowany przez Instytucję Filmową Silesia Film film “Strefa interesów” został uhonorowany pięcioma nominacjami do Nagrody Akademii Filmowej (Oscara). To wyjątkowe osiągnięcie potwierdza, że polska a zarazem śląska kinematografia ma wiele do zaoferowania światu. Zrealizowana w koprodukcji brytyjsko–polsko–amerykańskiej „Strefa interesów” Jonathana Glazera pięć nominacji zamieniła na dwie statuetki – za najlepszy dźwięk (Tarn Willers i Johnnie Burn) oraz pełnometrażowy film międzynarodowy. Reżyser zaczął przemowę od podziękowań dla producentów, w tym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, oraz Muzeum w Auschwitz za to, że okazało zaufanie ekipie. – „Strefa interesów” pokazuje, dokąd prowadzi dehumanizacja i jak przeszłość odbija się w teraźniejszości – wskazywał twórca. – Trwają okupacje, konflikty, ginie w nich tylu niewinnych ludzi – w Izraelu, w Gazie. To wszystko są ofiary tej właśnie dehumanizacji. Jak postawić temu opór? – pytał Glazer.

Przy filmie pracował bydgoski operator Stanisław Cuske. Odpowiadał za pracę 10 kamer użytych na planie i koordynował pracę pozostałych asystentów kamer.

“Strefa interesów” – Arcydzieło na miarę Oscara

Reżyser Jonathan Glazer stworzył film, który wciąga widza od pierwszych kadrów. Opowieść o codziennym życiu komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny porusza najtrudniejsze tematy. Film zdobył uznanie na wielu prestiżowych festiwalach, w tym Grand Prix w Cannes. To nie tylko historia, ale również wyraz artystycznego wyrafinowania.

Pięć Kategorii, Pięć Szans na Oskara

“Strefa interesów” ma szansę na statuetkę w pięciu kategoriach:

  1. Najlepszy Film: To najważniejsza kategoria, w której film rywalizuje z innymi produkcjami z całego świata.
  2. Najlepszy Reżyser: Jonathan Glazer udowodnił swoje mistrzostwo w prowadzeniu aktorów i tworzeniu niezapomnianych scen.
  3. Najlepszy Film Międzynarodowy: Polska kinematografia ma okazję zdobyć uznanie na międzynarodowej scenie.
  4. Najlepszy Scenariusz Adaptowany: Historia Rudolfa Hössa została przekształcona w poruszającą opowieść.
  5. Najlepszy Dźwięk: Doskonała oprawa dźwiękowa wprowadza widza w atmosferę filmu.

Polska Dumą na Światowym Festiwalu Filmowym

Film jest koprodukcją Wielkiej Brytanii, Polski i USA. Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska z Extreme Emotions, producentka takich filmów jak “Ida” i “Zimna wojna”. “Strefa interesów” jest współfinansowana przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej, a także koprodkowana z Instytucją Filmową Silesia Film przy wsparciu finansowym Śląskiego Funduszu Filmowego. Film został zrealizowany w całości w Polsce, częściowo na terenie województwa śląskiego.

Głosy Krytyków i Publiczności

“Strefa interesów” została okrzyknięta przejmującym i głęboko wciągającym filmem. Media zachwycają się jej potrzebnym przesłaniem we współczesnych czasach oraz zatrważającym spojrzeniem na banalność zła. To dzieło, które zostaje w widzach na długo po seansie.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest