Co myśli Gratiana? Odcinek nr 27.
29 listopada 2022O czym myślisz Gratiana? Ano dziwnym trafem myślę. Tak jak praktycznie każdy człowiek i kilka innych bożych stworzeń na tej planecie. Ponoć Konstytucja to takowa dziwna książeczka z kilkoma prawami naczelnymi obowiązującymi wszystkich Polaków. Umowa między wszystkimi obywatelami zabezpieczającymi prawo tyczące życia nas wszystkich. To książeczka złotych myśli, gwarantująca równość wszystkich wobec wszystkiego — obowiązków i praw, każdego z nas. A tu proszę, kolejna perełka równości i demokracji na tapecie. To bardzo ciekawa lektura, w której obronie Suweren gotów nawet sięgnąć po ostateczne środki. Wyjść na ulicę, obalić Rząd, doprowadzić do nowych wyborów, by wymienić tego i owego zasiadającego na pięknych zielonych pluszowych fotelach (tak pokazują w telewizji). To naprawdę arcy ciekawa książeczka, gdy się ją poczyta i przeczyta. Zastanawiam się nieraz, czy na pewno tworzone ustawy przed wprowadzeniem do Sejmu są poddawane wnikliwej ocenie prawnej i zgodności z demokracją, równością wobec prawa. Równość wobec prawa i obowiązku? Zastanawia mnie, czy coś takiego w ogóle istnieje. Cóż, na bank nie istniało, nie istnieje i nie będzie istniało. Ciekawa retoryka. Kobieca retoryka.
Jakie Państwo tacy politycy lub na odwrót. Jak komu pasuje, bo ludziom różnie pasują zasłyszane wypowiedzi. Bardzo lubią sobie zmieniać, przestawiać, dodawać i manewrować dostępną informacją. Cudze słowa, traktować jak własne, lub zmieniać autora, by przekaz nabrał większego znaczenia. Natrafiłam na rewelacyjną wiadomość, która mnie osobiście wprawiła w osłupienie. Wielcy doszli do wniosku, że pora im podyskutować, z zaznaczeniem na wyraz i czynność — dyskusja, na bardzo gorący temat, jakim jest rzetelność w przekazywaniu informacji. Bardzo się wzruszyłam, że są jeszcze osoby z wielkiego świata, którym na sercu leży rzetelność i pragną się podzielić swoimi poglądami. Więcej nawet — bo chcą reaktywować ową rzetelność — perła na kanwie dobroczynności. Rzetelny przekaz, rzetelna informacja. Ciekawe czy rzetelna informacja może być dezinformacją lub nawet kłamstwem. Przecież nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, by rzetelnie kłamać, oszukiwać i bardzo rzetelnie siać dezinformację. W sumie nie wiem do końca, co znaczy słowo „rzetelność” Nigdy tego nie sprawdzałam w żadnym słowniku i tłumaczu od słów. Świecie byłam przekonana, że znam od pieluch znaczenie tego słowa. Rzetelność w odruchu bezwarunkowym dopomina się u mnie o słowo sumienność. Zerknę do tłumaczy dla pewności i spokoju ducha, czy moja wiedza jest równoznaczna z tym, co tam piszą. Zajrzałam i faktycznie na upartego kłamstwo też może być rzetelne.
Niezły chochlik dla owego słowa. Pytanie — czy można przywrócić rzetelność nieźle człowiekowi może namieszać w poglądach, gdy wszyscy wokoło zapewniają go o rzetelności, a potem te same osoby zastanawiają się, czy jest szansa na ową rzetelność, bo na bank tam pokuszą się o wypowiedzi wielcy tego świata.
https://indid.pl/i-kongres-debaty-publicznej/?
Czy mam jeszcze coś na sumieniu w myśleniu? Jak padło magiczne słowo Rzetelność, to chyba specjalnie już mnie nic nie zaskoczy, oprócz jednego. Zaskoczy mnie pewnie, jak zniknie z działań polityków sławna dobroczynność i nastanie Raj na Ziemi, znikną wojny z dnia na dzień wszelakie, więzienia opustoszeją. Każdy będzie miał gdzie w spokoju mieszkać i nikt nie będzie chodził głodny ani umierał, bo nie stać go na jakiś lek z apteki świata bożego.
Wklejam jedno z ciekawszych tłumaczeń skopiowane z Encyklopedii Administracji Publicznej. Szok, bom nawet nie wiedziała, że istnieje takowa Encyklopedia. Człowiek uczy się do końca swoich dni.
RZETELNOŚĆ – według Johna Rawlsa oznacza działanie jednostki zgodnie z regułami instytucji, pod warunkiem spełniania dwóch wymogów: po pierwsze, instytucja jest sprawiedliwa (czyli rzetelna i bezstronna) oraz, po drugie, dobrowolnie akceptuje się korzyści oferowane przez instytucję. Do kanonów rz. urzędnika administracji publicznej należą: sumienna praca, dążenie do osiągnięcia w niej jak najlepszych rezultatów przy zachowaniu reguł określonych prawem, → odpowiedzialność, punktualność, aktywność, lojalność wobec rządu i zwierzchników ( → neutralność polityczna), wykonywanie poleceń przełożonych i niedyskredytowanie ich w oczach innych podwładnych, aktywne wspieranie działań przełożonych. Istotą rz. jest poważne traktowanie obowiązków służbowych, realizowanie zadań kompetentnie oraz bez zwłoki, dokładność, rzeczowość, pracowitość, uczciwość, obowiązkowość, skrupulatność, postępowanie zgodne z przepisami, wykonywanie czynności zgodnie z k.p.a. (szczególnie jeżeli chodzi o przestrzeganie terminów), wykonywanie obowiązków zgodnie z najlepszą wiedzą oraz pełnym zaangażowaniem. Wyrazem rz. jest wykonywanie przez urzędnika obowiązków, jakie zostały nałożone w przepisach prawa (tzw. prawo twarde) oraz kodeksach etycznych (tzw. prawo miękkie). Rz. urzędnika administracji publicznej wpływa na wizerunek państwa. Z punktu widzenia → kontroli administracji publicznej rz. obejmuje ocenę działania pod kątem należytej staranności co do prowadzenia działalności, jak i realizowanych zadań merytorycznych, a w pojęciu rz. mieści się dochowywanie istniejących standardów i reguł [ J. Itrich-Drabarek ].
Literatura: J. Itrich-Drabarek, The Civil Service in Poland – Theory and Experience, Frankfurt am Main 2015 ■ J. Jagielski, Kontrola administracji publicznej, Warszawa 2007 ■ J. Rawls, Teoria sprawiedliwości, Warszawa 1994.