Lodówka dla wszystkich potrzebujących

Lodówka dla wszystkich potrzebujących

18 stycznia 2022 Wyłączono przez redakcja

Daj tyle, ile możesz. Weź tylko tyle, ile potrzebujesz. To proste zasady korzystania ze społecznej lodówki, która rozpoczęła działalność 17 stycznia o godzinie 12:00 przy ulicy 3 Maja 31 w Chorzowie.

Pomysł znany z innych miast, teraz dzięki Fundacji Piastun Wyrównanie Szans, trafi do Chorzowa. Z tak zwanej „jadłodzielni” skorzystać może każdy, kto tego potrzebuje. Lodówka będzie ogólnodostępna i monitorowana. Co ważne: wspomóc działalność jadłodzielni może każdy. Można zostawić w niej sery i jogurty w oryginalnych opakowaniach, kaszę czy makarony, warzywa i owoce, szczelnie zapakowane ciasta czy zupy z dokładnym opisem produktu i datą. Jedzenie musi być świeże, nieprzeterminowane – czyli takie, które sami chętnie byśmy zjedli.

PRODUKTY, KTÓRE MOŻNA UMIEŚCIĆ W LODÓWCE SPOŁECZNEJ

  1. Produkty, które sam mógłbyś zjeść i chciałbyś dostać. 2. Żywność, która jest świeża i nie przekroczyła terminu ważności do spożycia określonej na opakowaniu.
  2. Żywność, która przekroczyła datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyła terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”(określenie „należy spożyć do” wskazuje nam do kiedy spożycie danego produktu jest na pewno bezpieczne dla zdrowia).
  3. Produkty suche: kasze, ryże, makarony, mąki, cukry, ciastka itd. (wszystkie muszą być w nieuszkodzonych opakowaniach).
  4. Produkty w opakowaniach zamkniętych typu konserwy, słoiki, próżniowe itp.
  5. Sery, jogurty, twarogi w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.
  6. Zapakowane pieczywo i inne wyroby piekarnicze.
  7. Warzywa i owoce.
  8. Wyroby/przetwory własne, np. ciasto, zupa, starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem i datą przygotowania.

PRODUKTY, KTÓRYCH NIE NALEŻY UMIESZCZAĆ W LODÓWCE SPOŁECZNEJ

  1. Produktów nadpsutych i przeterminowanych, wykazujących oznaki popsucia, mających nietypowy zapach, kolor lub wydęte wieczka.
  2. Produktów już napoczętych, np. otwartych puszek, słoików. 3. Produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia – adnotacja „należy spożyć do”.
  3. Surowych jaj oraz produktów na ich bazie, np. ciast z kremem, śmietaną, domowych majonezów lub produktów z innym podobnym nadzieniem podatnym na zepsucie.
  4. Surowego mięsa oraz produktów z niego przyrządzonych, np. tatar.
  5. Produktów wymagających głębokiego schłodzenia i mrożonek.
  6. Produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut.
  7. Produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady.
  8. Alkoholu i środków odurzających.
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest