Już w najbliższy piątek, 18 września zapraszamy na rozpoczęcie tegorocznej edycji „Wolności czytania”. Tego dnia o godz. 15.00 spotkamy się w Restauracji „Literacka” (ul. Sienkiewicza, naprzeciw Chorzowskiego Centrum Kultury) z profesorem Ryszardem Koziołkiem. Znany literaturoznawca, a od kilku tygodni także rektor Uniwersytetu Śląskiego, w rozmowie z Michałem i Kacprem Łukowiczami, przybliży nam temat „Jak myśleć literaturą”.
21 września na godz. 18.00 zaprosimy do Księgarni Dopełniacz na spotkanie z Martą Matyszczak, autorką powieści „Las i ciemność” z serii „Kryminały pod psem”, a dwa dni później 23 września także na godz. 18.00 do I LO w Chorzowie na rozmowę z Dariuszem Zalegą, który w książce „Zbuntowany Śląsk” przybliżył temat udziału Ślązaków w walce z faszyzmem w Hiszpanii w latach 30. XX wieku. Wszystkie te wydarzenia organizujemy wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Słowaka.
Wielką atrakcją będzie zapewne impreza planowana na 26 września pod hasłem „Rynek komiksu i fantastyki”. Będą konkursy z nagrodami, pokazy, warsztaty, spotkania autorskie oraz pokaz filmu, powstałego na motywach komiksu.
Najmłodszym proponujemy wraz z Chorzowskim Centrum Kultury spektakl „Księga dżungli” (4 października), podczas którego nie zabraknie literackich niespodzianek.
Rok Leopolda Tyrmanda uczcimy spotkaniem z Pawłem Brodowskim red. naczelnym „Jazz Forum”. 21 października o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu porozmawiamy o zamiłowaniu do jazzu znakomitego pisarza i publicysty, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku.
– Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia epidemiologiczne, jesteśmy zmuszeni zrezygnować tym razem ze zbiórki i bezpłatnej dystrybucji książek – mówi Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki, pomysłodawca akcji „Wolność czytania”. Atrakcji jednak z pewnością nie zabraknie. Program będzie rozszerzany na bieżąco. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, by – jak co roku wspólnie – podkreślić ważną rolę książki w naszym życiu. Wielu z nas przekonało się już, że zgodnie ze słowem Wisławy Szymborskiej „Czytanie, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Jest doskonała okazja, by to sobie przypomnieć.