UTK kontroluje pociągi w czasie ferii i przypomina o zasadach bezpiecznej podróży

UTK kontroluje pociągi w czasie ferii i przypomina o zasadach bezpiecznej podróży

12 lutego 2019 Wyłączono przez redakcja

KOLEJĄ BEZPIECZNIE NA FERIE – W ramach „Kampanii Kolejowe ABC” Urząd Transportu Kolejowego przypomina
o podstawowych zasadach bezpiecznej podróży koleją oraz prawidłowym zachowaniu w pociągu.

bezpieczne feriePodczas zimowych ferii dzieci wypoczywać będą na koloniach, obozach i rodzinnych wczasach, a wielu z nich na miejsce dotrze pociągiem.

Polacy chętnie wybierają kolej. Czekamy jeszcze na ostateczne dane za 2018 r., ale wszystko wskazuje na to że będzie on lepszy od rekordowego 2017 i liczba pasażerów kolei będzie znacznie powyżej 300 mln – mówiIgnacy Góra, Prezes UTK.

W związku z tym Urząd Transportu Kolejowego przedstawia najważniejsze zasady bezpiecznej podróży koleją oraz prawidłowego zachowania w pociągu.

  1. Na peronie przestrzegaj wszystkich nakazów i zakazów.
  2. Przechodząc przez tory upewnij się czy z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg. W tym czasie nie korzystaj ze słuchawek.
  3. Czekając na pociąg nie zbliżaj się do krawędzi peronu.
  4. Pamiętaj, by nie zostawiać bagażu bez opieki.
  5. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wsiadania i wysiadania z pociągu.
  6. Nie wychylaj się przez okno w trakcie jazdy.
  7. Do współpasażerów stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie przyjmuj poczęstunku.
  8. Zabieraj ze sobą tylko niezbędną kwotę pieniędzy, gotówkę trzymaj w różnych miejscach.

Podczas ferii zimowych Urząd Transportu Kolejowego przeprowadzi wzmożone kontrole pociągów. Inspektorzy sprawdzą elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, takie jak m.in. oznakowanie pojazdów, świadectwa sprawności technicznej, wyposażenie (młotek, gaśnica), stan techniczny drzwi, działanie monitoringu (jeśli jest zamontowany), kwalifikacje maszynistów. Dużą wagę inspektorzy przywiążą również do elementów związanych z komfortem podróżowania i prawami pasażera.

Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców.

Prawa pasażerów

Pasażerowie powinni być świadomi swoich praw. W przypadku niezapewnienia odpowiedniej jakości podróży mogą złożyć reklamację do przewoźnika i domagać się zwrotu części ceny biletu. Prawo europejskie gwarantuje odszkodowania za opóźnienie pociągów dalekobieżnych. W przypadku opóźnień od godziny do dwóch – 25% ceny biletu, przy ponad dwugodzinnym opóźnieniu – połowa ceny biletu. Odszkodowanie jest jednak wypłacane tylko wtedy, gdy przekracza równowartość 4 euro.

Na nieprawidłowe funkcjonowanie systemu kolejowego można poskarżyć się do Prezesa UTK. W 2018 roku wpłynęły 1384 skargi (w 2017 roku było 1151 skarg). Dotyczyły one głównie niewłaściwej obsługi przez drużyny konduktorskie i pracowników kas biletowych, niekomfortowych warunków przejazdu (w tym m.in. problemów z ogrzewaniem i klimatyzacją), niesatysfakcjonującego sposobu rozpatrzenia skarg i reklamacji przez przewoźników kolejowych, konstrukcji rozkładu jazdy, opóźnień oraz odszkodowań związanych z doznanymi niedogodnościami podczas podróży.

Gdzie składać skargi

Pasażerowie, którzy chcą złożyć skargę lub reklamację w pierwszej kolejności powinni kontaktować się z przewoźnikiem. Jeśli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca, można skontaktować się z Urzędem Transportu Kolejowego za pomocą formularza internetowego lub wiadomości e-mail naadrespasazer@utk.gov.pl. Infolinia 22 460 40 80 dotycząca praw pasażerów jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 – 16.15. .

Pasażerowie, których roszczenie finansowe nie zostało uwzględnione, mogą także wziąć udziałwpostępowaniu polubownym prowadzonym przez Rzecznika Praw Pasażera Kolei. Szczegóły dostępne są na stronie www.pasazer.gov.pl .

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyjmuje również zgłoszenia podróżnych w zakresiebezpieczeństwa w ruchu kolejowym. W tych sprawach można skontaktować się za pomocą formularzainternetowego, wiadomości e-mail na adres bezpieczenstwo@utk.gov.pl lub pod numerem telefonu22 749 15 85.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest