Stadion Śląski rozświetlił się dla Olimpiad Specjalnych
21 lipca 2018W piątkowy wieczór, 20 lipca, Stadion Śląski rozświetlił się na czerwono dla Olimpiad Specjalnych – największej na świecie organizacji dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, która w tym roku świętuje 50. urodziny.
Przypomnijmy, że w czerwcu Stadion Śląski był jedną z areną zmagań sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w ramach XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice – Chorzów – Mikołów 2018.
„Każda inicjatywa, która może rozsławić sport osób niepełnosprawnych intelektualnie jest warta zaangażowania. Stadion Śląski, który w czerwcu gościł sportowców Olimpiad Specjalnych na letnich igrzyskach, teraz z dumą rozświetli się dla Nich na czerwono”– podkreślił Krzysztof Klimosz, prezes spółki Stadion Śląski.
Wraz z chorzowskim obiektem na czerwono rozbłyśnie również ponad 170 słynnych obiektów na całym świecie, w tym: wodospady Niagara na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, Opera w Sydney, Most nad Cieśniną Bosfor w Stambule, Pływalnia Olimpijska w Pekinie, Zamek Moorish górujący nad Gibraltarem oraz jeden z najbardziej rozpoznawanych neonów – przy placu Picadilly w Londynie.
„Ta widowiskowa akcja „Light up for Inclusion” stanowi początek „rewolucji inkluzji” – chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną były pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i jego ważną częścią, która nas wzbogaca. Pokażmy całemu światu tolerancję, szacunek i umiłowanie różnorodności – bardzo na tym zależy zawodnikom Olimpiad Specjalnych”– powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
W 2018 roku ruch Special Olympics świętuje jubileusz 50-lecia. W lipcu 1968 roku w Chicago odbyły się pierwsze Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Pół wieku później, 17 lipca 2018 roku, właśnie do Chicago zjechali zawodnicy, trenerzy, ambasadorowie i działacze z całego świata, żeby przez pięć dni promować ruch Olimpiad Specjalnych. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest Turniej Piłki Nożnej, na którym wspólnie grają sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną wraz z pełnosprawnymi piłkarzami, rozpalenie wiecznego ognia nadziei i zaproszenie mieszkańców Chicago do wspólnych aktywności i zabaw na stadionie Soldier Field (Światowy Dzień Inkluzji), który może pomieścić ponad 60 tysięcy widzów. Obchody zakończy koncert z udziałem takich gwiazd jak: Jason Mraz, O.A.R, Francis&Lights, Smokey Robinson i Usher.
„50 lat temu w Chicago, podczas pierwszych letnich igrzysk, Olimpiady Specjalne rozpoczęły misję likwidowania barier i tworzenia świata przyjaznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wchodzimy w kolejne 50-lecie ze wznowionym celem zakończenia dyskryminacji. Zachęcamy ludzi na całym świecie do dołączenia do nas i wsparcia w stworzeniu świata, którego pełnoprawnymi obywatelami są osoby niepełnosprawne intelektualnie” – powiedziała Mary Davis, Prezes Special Olympics International.
A już w przyszłym roku czeka nas wyjątkowe wydarzenie – Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 (od 14 do 21 marca). Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największa imprezą sportową na świecie w przyszłym roku, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Polska reprezentacja będzie liczyć 90 osób, w tym 64 zawodników i 26 trenerów, lekarzy i sztabu kadry.
***
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowcówreprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerówi 4 tysiące wolontariuszyzrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.:Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci