Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym wrócił do Miasta.
10 maja 2018Dobre wieści w sprawie ratusza w Chorzowie Batorym. Po wielu latach starań miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ul. Ratuszowej. Przez prawie 20 lat gmach znajdował się rękach prywatnych.
We współczesnym Chorzowie zachowało się kilka budynków, które albo wciąż pełnią, albo niegdyś pełniły funkcję siedziby władz miasta. Jeden z takich, okazałych gmachów, odnajdziemy w południowej dzielnicy miasta, która pierwotnie była wsią Hajduki, później została przemianowana na Hutę Bismarcka, w 1923 roku powróciła do nazwy Wielkie Hajduki, by wreszcie stać się Batorym. Ratusz wzniesiono w 1910 roku, w stylu neobarokowym.
Wielkie Hajduki
Chorzów, jedno z największych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, rozciąga się pomiędzy Katowicami (na wschodzie), a Bytomiem (na zachodzie). Miasto ukształtowało się dopiero w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to połączono w jeden organizm kilka samodzielnych miejscowości: pamiętające czasy średniowieczne Chorzów i Maciejkowice oraz XIX-wieczną osadę przemysłową Królewska Huta. Z czasem Chorzów powiększono jeszcze o teren dużej gminy Wielkie Hajduki, czyli o dzisiejszą dzielnicę Batory. Historia tej ostatniej miejscowości rozpoczęła się w XVI wieku, gdy funkcjonowały obok siebie dwie rolnicze wioski – Hajduki Górne i Dolne. W 1873 roku na ich terenie władze pruskie uruchomiły dużą Hutę „Bismarck”. Cesarz Niemiec, Wilhelm II zdecydował się wówczas połączyć Hajduki w nową gminę, o nazwie Huta Bismarcka.
Ratusz gminny
Na początku ubiegłego wieku postanowiono wznieść w Hucie Bismarcka okazały ratusz gminny. Stanął on w 1910 roku, przy obecnej ul. Ratuszowej 3. Nawiązuje wyglądem do barokowej architektury pałacowej – gmach postawiono bowiem na planie litery U, wymurowano trzy kondygnacje i przykryto dachem mansardowym z lukarnami. Najefektowniej prezentuje się umieszczony w fasadzie głównej trójosiowy pseudoryzalit, z ozdobnym portalem, który flankują dwie ładne kolumny, o głowicach naśladujących porządek joński. Dach zaś wieńczy, znajdująca się na osi budynku, wieżyczka widokowa. W 1922 roku tereny gminy Huta Bismarcka znalazły się w granicach odrodzonej Polski. Rok później jej nazwę zmieniono na Wielkie Hajduki. Utrzymała się ona do 1939 roku, kiedy Wielkie Hajduki włączone zostały w granice Chorzowa i stały się Batorym – jedną z dzielnic miasta.
Dawny ratusz Hajduk Wielkich nie miał szczęścia do właścicieli. Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce – przypomina prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Brak remontów miał fatalny wpływ na stan budynku. – W ostatnich latach udało nam się wymóc na właścicielach jedynie remont dachu. Prace wykonano przy wsparciu finansowym miasta – dodaje prezydent. Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, kiedy nowy właściciel zgodził się negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu. Transakcje o wartości ponad 2 mln 700 tys. zł sfinalizowano pod koniec kwietnia 2018r. – Kiedy przejęcie dawnego ratusza stawało się możliwe, natychmiast rozpoczęliśmy poszukiwanie wiarygodnego partnera. Szukaliśmy osoby, która ma nie tylko świetny pomysł, ale także doświadczenie w rewitalizacji obiektów i może nam pokazać konkretne efekty – wyjaśnia prezydent Chorzowa. 8 maja na konferencji prasowej prezydent Andrzej Kotala ogłosił przyszłego dzierżawcę zabytkowego gmachu: fundację Giesche. – Kiedy kilka lat temu przejmowaliśmy budynki Fabryki Porcelany, to wszystkie były w fatalnym stanie: bez prądu, wody i internetu. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się zamienić to miejsce w kultowy adres, gdzie odbywają się spotkania, wydarzenia, a swoją siedzibę mają m. in. agencje kreatywne, galerie sztuki i showroomy. To rozwiązanie chcielibyśmy powtórzyć w ratuszu w Chorzowie Batorym – tłumaczy Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche. Prezydent Chorzowa oraz prezes fundacji podpisali już list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy. – Teraz przed nami kilka kroków formalnych, m.in. uzyskanie zgody Rady Miasta oraz podpisanie umowy dzierżawy – dodaje Prezydent Chorzowa.
Historia ratusza
Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych.
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci