Stadion Śląski. Kocioł Czarownic – 1956–2018
20 kwietnia 2018„Stadion Śląski. Kocioł Czarownic – 1956–2018” – promocja książki w Bibliotece Śląskiej. promocja książki w Bibliotece Śląskiej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, w tym rok w Bibliotece Śląskiej będzie miał wyjątkowy charakter – w jego ramach odbędzie się promocja książki „Stadion Śląski. Kocioł Czarownic – 1956–2018”.
„Stadion Śląski. Kocioł Czarownic – 1956–2018” to pierwsza kompleksowa monografia opisująca ponad 60-letnią historię obiektu. Autorzy książki – Paweł Czado, Jerzy Góra, Henryk Grzonka, Wojciech Krzystanek i Adam Pawlicki – stanęli przed niezwykłym wyzwaniem przybliżenia i usystematyzowania bogatej historii Stadionu, nazwanego w 1973 roku przez angielskich dziennikarzy Kotłem Czarownic.
Obiekt był areną zmagań wielu dyscyplin sportowych, a także miejscem największych koncertów muzycznych w Polsce. Czytelnicy przypomną sobie zatem historyczne mecze polskiej kadry, zmagania Górnika Zabrze w europejskich pucharach, rekord świata Ireny Szewińskiej, koncerty U2 i wiele innych, ciekawych zdarzeń. Autorom opracowania udało się oddać nie tylko magię stadionu, ale i ujawnić fakty, które wcześniej nie były znane szerszej publiczności, nie zabrakło również akcentów humorystycznych i anegdot.
Te interesujące opowieści z historii Kotła Czarownic na spotkaniu w Bibliotece Śląskiej przybliżą nam autorzy książki, przedstawiciele Stadionu Śląskiego, a także osobistości świata sportu, które tworzyły historię tego obiektu: Jan Banaś, Józef Gawliczek, Zygmunt Hanusik, Stanisław Oślizło, Henryk Wieczorek i Antoni Piechniczek.
Spotkanie poprzedzi multimedialna prezentacja zawierająca fragmenty archiwalnych filmów, nagrań i fotografie. Prowadzenie: red. Agnieszka Strzemińska.
Promocji książki towarzyszy unikatowa wystawa oficjalnych programów wydanych z okazji najważniejszych sportowych imprez, które po raz pierwszy zostały zebrane w jednym miejscu. To nieocenione źródło informacji nie tylko dla historyków sportu. Ekspozycję uzupełniają plakaty informujące o wybranych, chorzowskich imprezach, w tym tych najstarszych, jak również plakaty towarzyszące największym w Polsce koncertom muzycznym. Zgromadzone eksponaty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, Stadionu Śląskiego oraz kolekcji prywatnych, m.in. Henryka Bąka, Pawła Ruszkiewicza i red. Henryka Grzonki.
23.04.2018 r., godz. 17.00 – Biblioteka Śląska, sala Parnassos) – plac Rady Europy 1, Katowice
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci