Mufinki często zawierają więcej cukru niż zalecana dzienna norma
29 marca 2018
Zbadano 28 odmian tych muffinków sprzedawanych w kawiarniach, supermarketach oraz na stacjach kolejowych. Aż 61 proc. tych ciastek zawierało co najmniej sześć łyżeczek cukru, czyli prawie tyle, ile zaleca się dorosłym oraz więcej niż mogą spożywać dzieci.
Z badań Action on Sugar and the Obesity Health Alliance wynika, że niektóre sprzedawane w Wielkiej Brytanii muffinki jagodowe mogą zawierać siedem i więcej łyżeczek cukru, czyli więcej niż zalecana norma dla dorosłych.
Wykazano również, że najbardziej kaloryczne są muffinki kupowane na stacjach kolejowych: zawierają one o 19 proc. więcej cukru i są średnio o 32 proc. większe. Większa ilość cukru i większa porcja to większe ryzyko nadwagi i otyłości.
Caroline Cerny z Action on Sugar and the Obesity Health Alliance twierdzi, że badania przeprowadzono, by przekonać się czy muffinki są lepszą opcją zdrowotną niż inne ciastka i batony. „Wiemy teraz, że tak nie jest” – podkreśla.
Dla konsumenta trudność w ocenie tych ciastek polega na tym, że na opakowaniach muffinków zwykle nie ma informacji o zawartości cukru i innych składników. Action on Sugar and the Obesity Health Alliance nawołuje zatem, żeby producenci wytwarzali ciastka o mniejszej zawartości cukru.
Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) od kilku lat nawołuje, żeby spożycie cukru zmniejszyć co najmniej o połowę, czyli z 50 g do jedynie 25 g dziennie, czyli zaledwie do pięciu łyżeczek. Oznacza to, że nie można wypić nawet jednej standardowej puszki coca-coli o pojemności 330 ml, gdyż zawiera ona aż 35 g cukru.
WHO w 2003 r. zalecała, że cukier powinien zapewniać mniej niż 10 proc. wszystkich spożywanych kalorii dziennie. Stanowi to 50 g cukru dziennie, czyli tyle ile zawiera półtorej puszki coca-coli. Zalecenie to nadal obowiązuje, jedynie dodatkowo sugeruje się, żeby w miarę możliwości zmniejszyć spożycie cukru jeszcze bardziej, poniżej 5 proc. kalorii dziennie, czyli nie więcej niż 25 g.
W zaleceniach tych chodzi o zmniejszenie spożycia tzw. cukru ukrytego, czyli tego, który znajduje się w produktach spożywczych, zarówno w napojach i jogurtach, jak też w dżemie i konfiturach oraz w słodyczach. Cukier zawiera „puste kalorie”, jest toksyczny dla wątroby i sprzyja chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca.
(PAP) Autor: Zbigniew Wojtasiński