ZUS rozpoczął wysyłkę listów do płatników składek.
15 lutego 2018ZUS rozpoczął wysyłkę listów do aktywnych płatników składek posiadających zadłużenie. Dwa dni temu, ZUS rozpoczął wysyłkę informacji do aktywnych płatników składek posiadających zadłużenie w ZUS .
W pierwszej kolejności ZUS wysyła informację do płatników opłacających składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, których pierwsze wpłaty w nowym systemie rozliczyły się na najstarsze zaległości – jest to dla nich ważna informacja, gdyż ma wpływ na prawo do świadczeń z tego ubezpieczenia, kolejna grupa to płatnicy opłacający składki na własne ubezpieczenie, których wpłaty również zostały rozliczone na zaległości. Płatników z zaległościami do których trafi korespondencja jest obecnie w całym kraju 581 tysięcy. Celem wysyłki jest powiadomienie, jakie wpłaty zostały zapłacone na indywidualne numery składkowe NRS i w jaki sposób zostały podzielone, rozliczone i jaka jest obecnie zaległość. Jest to ważne, gdyż płatnicy muszą mieć świadomość, że nie tylko zmienił się sposób opłacania składek, ale również sposób ich rozliczania – na najstarsze zaległości. Wysyłka korespondencji zakończy się z końcem maja br. Co ważne, płatnicy będą otrzymywali w listach bieżącą informację o rozliczeniach, które zostały zaksięgowane do dnia wysyłki korespondencji. Kolejne grupy płatników będą ustalane po zakończeniu wysyłki do płatników z zadłużeniem. Najprawdopodobniej jako „drudzy” korespondencje otrzymają klienci z nadpłatą.
Od 1 stycznia 2018 r. zniknęła konieczność opłacania składek na trzy lub cztery (wraz ze składką na Fundusz Emerytur Pomostowych) różne rachunki. Dziś każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki globalnie, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być, tak jak to się działo do końca 2017 roku, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata. Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować każdy przelew. ZUS zaś każdy taki przelew księguje na poszczególne fundusze: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz FEP.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina wszystkim klientom, którzy mają zaległości składkowe, by zwrócili uwagę na fakt, iż po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, dostępnym na sali obsługi klientów bądź telefonicznie.
Aldona Węgrzynowicz
Regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci